MATTHEW BARLEY, violončelo, elektronika (Velika Britanija)
Mavin Khoo, plesač na ekranu
Yeast Culture, video dizajn
Tim Grabham, animacija i likovni dizajn
Nick Hillel, producent video dizajna
MJ Holland, video programer i operator
Will Good, ton majstor
Matthew Barley: Light Stories, za violončelo solo i elektroniku uz video projekcije (hrvatska praizvedba)
1. dio
Uvod; sanjanje o budućnosti, naivno, iz onih mjesta mog djetinjstva koja su često bila zamućena i tajanstvena, ali ipak s puno mladenačkog samopouzdanja.
Matthew Barley: Spell
Matthew Barley: The Dreaming
Matthew Barley: Cathedrals and Caves
Johann Sebastian Bach: Preludij iz Suite br. 6 u D-duru za solo violončelo, BWV 1012
2. dio
Putovanje počinje, susreti s čudnim bićima, stranim zemljama, suočavanje s opasnošću, širom otvorenih očiju, adolescent.
Jan Bang: Implanted Memories
Giovanni Sollima: Hell 1 iz: Songs from the Divine Comedy
Anna Meredith: Moonmoons
Anna Meredith: Blackfriars
3. dio
Počevši od nelagode, opasnost raste sve do trenutka najveće opasnosti, s klasičnim bijegom od smrti u posljednjem trenutku dok se sve raspada.
Matthew Barley: Unravelling
Joby Talbot: Motion Detector
Matthew Barley: In the Crosshairs
Matthew Barley: Timefolding
4. dio
Iscjeljivanje se događa u području duha, kao i tijela, srca i uma.
John Metcalfe: Constant Filter
Matthew Barley: Full, Empty
5. dio
S mudrošću stečenom životnim lekcijama, vraćajući se kući u miru na slavlje i ples.
Matthew Barley: The Unwaiting Sky
Glazbeni svijet Matthewa Barleya nema geografskih, društvenih ili stilskih granica. Njegove aktivnosti u izvedbi, improvizaciji, međudisciplinarnim projektima, skladanju i pionirskim programima zajednice razvile su se u jedinstvenu eklektičnu međunarodnu karijeru. The Times ga je opisao kao „najpustolovnijeg violončelista na svijetu“. Jednako se ugodno osjeća kada izvodi željezni klasični repertoar i improvizaciju, kao i u noćnom klubu ili amazonskoj prašumi: „Srećom radim ono o čemu sam sanjao kao dijete, pokušavam pronaći način da sviram glazbu koju volim – tako da surađujem, improviziram, udružujem, aranžiram i preslagujem.“ Studirao je na Guildhall School of Music & Drama u Londonu i Moskovskom konzervatoriju, a sada se i sam bavi pedagogijom podučavajući klasične glazbenike improvizaciji. Godine 2023. osnovao je Zakladu Barley Arts s ciljem realizacije nesvakidašnjih koncerata i projekata te za pomoć mladima u poboljšanju mentalnog zdravlja kroz kreativnost. Svirao je u mnogim glasovitim svjetskim koncertnim dvoranama, te je praizveo djela skladatelja kao što su Pascal Dusapin, James MacMillan, Thomas Larcher, Dai Fujikura, Detlev Glanert i Nitin Sawhney. Nastupao s Amjadom Ali Khanom, Matthiasom Goerneom, sestrama Labeque, Sir Donaldom Runniclesom, Marin Alsop, Martinom Frøstom, Avijem Avitalom, Viktorijom Mullovom, Jonom Lordom (Deep Purple) i Nederlands Dans Theater. Snimao je za Signum Classics i pojavljivao se na televiziji i radiju diljem svijeta. Svira violončelo Giulia Cesarea Giglia iz Rima (oko 1750.). Živi u Londonu sa suprugom, violinisticom Viktorijom Mullovom.
Njegov najnoviji projekt, Light Stories, prvi je put predstavljen u londonskom Southbank Centru 28. rujna 2024. godine te je objavljen u digitalnom izdanju za Signum Classics. Riječ je o pričama iz autorova života ispričanima kroz glazbu i video materijal, o njegovu osobnom putu ka iscjeljenju, o potrazi i nalaženju smisla u stvaranju glazbe.
„Light Stories (Svjetlosne priče) rođene su iz želje da se ispriča osobna priča zvukom i slikom: priča o događaju iz moje tinejdžerske dobi koji je gotovo tragično završio, kada sam si pokušao oduzeti život tijekom psihotične epizode izazvane predoziranjem drogom, i kasnijeg iscjeljivanja glazbom i terapijom.
Godinama sam želio skladati i to se pokazalo kao idealni pokretač za taj novi aspekt bivanja glazbenikom. Glazba je gotovo sva za violončelo u više kanala, ali tu su i zvukovi sintesajzera, udaraljki, klavijatura i brazilskih svirala koje oponašaju pjev ptica.
Knjiga Sedam temeljnih zapleta Christophera Bookera ocrtava arhetipske priče koje sami sebi pričamo, a jedna od njih, Putovanje i povratak, posebno je odjeknula, pa sam svoju životnu priču podijelio u petnaest dijelova, pridružujući svakom dijelu rečenicu ili dvije da je sažmem. Zatim sam skladbe iz svog repertoara povezivao s tim poglavljima, a tamo gdje nije bilo korespondirajuće glazbe sam skladao novu.
Video dizajnera Yeast Culture uključuje ples Mavina Khooa, unoseći ljudski element u širok raspon slika često inspiriranih prirodom.“ (Matthew Barley)
Više na: matthewbarley.com