Zorana Unković
Tijelo emocije
6.09. – 1.10. 2021.
Izložbom Tijelo emocije, Zorana Unković nastavlja ciklus istraživanja unutarnjeg života. Analitički promatrajući različite spektre emocija, ovom se izložbom okreće onim težim, neugodnijim, zasićenijim stanjima, psihološkim prostorima koje rado ignoriramo ili izbjegavamo. Okrećući se boli i njezinim različitim derivacijama, Unković ju zapisuje, prevodi u vizualni jezik ili tekst, bilježi njezine smjernice, određuje ju piktografski, traži joj adekvatan znak. Prevladavajući motiv je mala, simplificirana glava, okružena različitim nakupinama tekstura. U crtežima to je poigravanje gustoćom i oblikom. Glava je ponekad kao u ponoru , ponekad kao da je smještena u tamne oblake. Teksture funkcioniraju kao energetske nakupine stanja koje uspostavljaju odnos s glavom, bilo da ju napadaju, okružuju ili zarobljavaju. Radovi djeluju poput piktograma, znakovnog sažetka stanja. Unković imenuje svaki crtež/piktogram, definira ga riječima poput Tjeskobe, Duboke boli, Straha, Preplavljenošću vlastitim očekivanjima itd., te stvara zanimljiv odnos jezika/označavanja i samog vizualnog znaka kojim apstrahira stanje. Izložene slike zaokružuju tematsku cjelinu. Umjetnica zadržava princip rada i motive, no zahvaljujući karakteristikama samog slikarskog medija, ovdje tekstura postaje jasnija, vidljivija. Miješajući različite tehnike, od enkaustike, ulja do emajl laka, različite omjere priprave, ona emocionalna polja izražava manje ili više zgusnutim teksturama i nanosima kista, pri tome ostajući vjerna suženom koloritu- crna, crvena, smeđa. Slika na lanu ili juti koje prethodno sama šije. Nastali šavovi označavaju ožiljke, psihološke zakrpe, srasla stanja i situacije. Sama je podloga već „obilježena” vlastitim teksturama, nepravilnostima, te odražava „zatečeno stanje”, prethodno postojeće slojeve nasljeđa, obrazaca, introjekcija na koje se nadograđuju stanja i emocije. Upravo kako bi ih ogoljela tu nikada neutralnu pozadinu psihološkog i slikarskog zbivanja, ostavlja neoslikanim centralno platno, pokazuje ga ušivenog, netaknutog, kao što bi pokazala odjećom nepokrivene ožiljke ili vlastite teksture mentalnih i emotivnih obrazaca. Na zidu oko njega ispisuje riječ dolor koja označava bol na španjolskom.
Svaki crtež prati tekst kojim umjetnica bilježi, pa i pojašnjava stanja kojima se bavi. Tekst je direktan, jednostavan, iskren, lišen nadinterpretacija. Odnos vizualnog i tekstualnog nije pojašnjavajući, prevoditeljski, umjetnica koristi oba kanala kako bi na različite, njima svojstvene načine, istražila i izrazila temu. Oba izraza karakterizira sažetost, jasnoća, iskrenost i dosljednost u izrazu.
Nijanse boli, koje Unković minuciozno secira, povremeno, kako sama u tekstu o melankoliji navodi, uživajući o njima, u proživljenosti i određenoj familijarnosti s emocionalnom domenom, odražavaju preciznost, iskrenost i dosljednost u praćenu vlastitih stanja, upoznavanju sebe, s ciljem pročišćavanja i nadrastanja. Za Unković bol, iako neugodna, nije negativna, ona je alarm za buđenje, suočavanje i učenje. Tako se ni izložba Tijelo emocije, iako okrenuta boli, ne zadržava na mazohističkom uživanju u stanju, već bol upoznaje, secira, pozdravlja i osluškuje, tretirajući je kao izvor znanja, uvida i partnericu u dijalogu o nepresušnoj temi prestrukturiranja sebstva.
Josipa Bubaš
Zorana Unković, rođena je 1988. godine u Splitu.
Maturirala je Školu primijenjenih umjetnosti u Zagrebu na odsjeku grafičkog dizajna.
Magistrirala je 2014. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na nastavničkom odsjeku, pod mentorstvom prof. Matka Vekića i prof. Emila Tanaya.
Od 2014. godine je i članica HDLU-a Zagreb.
2016. godine diplomirala je u Centru za ženske studije pod mentorstvom kustosice Leile Topić s radom “Između objekta, subjekta i dekonstrukcije (Vizualni prikaz ženske seksualnosti i njen subverzivni potencijal) “.
Do sada je izlagala na brojnim grupnim i sedam samostalnih izložbi, sudjelovala na brojnim likovnim kolonijama, vodila radionice, izrađivala murale i instalacije.
Trenutno živi i djeluje u Zagrebu, kao likovna pedagoginja i slikarica.
IZBOR IZLOŽBI:
2021., “Damar”, galerija Karas, HDLU, Zagreb
2021., “Sve moje”, galerija Vladimira Horvata, Zagreb
2021., 4. “Nesvrstani”, Lauba, Zagreb
2020., “Mapiranje (pod)svjesnog”, Galerija Siva, Zagreb
2016., “Retroperspektiva”, galerija Prsten i galerija PM, HDLU, Zagreb
2014., “Apodyopsis”, Academia Moderna, Zagreb