Kao što je Andrej Tarkovski jednom rekao, – umjetnik postoji jer svijet nije savršen. Umjetnost bi bila beskorisna da je svijet savršen, jer čovjek ne bi tražio sklad, već bi jednostavno samo živio u takvom harmoničnom svijetu. Umjetnost nastaje upravo iz pokušaja harmoniziranja tog manjkavo osmišljenog svijeta.
Stoga pozivamo vizualne i izvedbene umjetnike, kolektive te performere, da istraže neuralgične točke današnjeg nesavršenog svijeta u sklopu događanja Crta za beskraj, koji će se u prostorima Galerije Događanja, Centra i Kazališta Knap održati u četvrtak, 1. prosinca 2022.
Crta za beskraj je projekt koji smo u Centru planirali realizirati u suradnji s našim prerano preminulim vizualnim umjetnikom i performerom Marijanom Crtalićem, dugogodišnjim suradnikom Centra, koji je svoju nažalost posljednju izložbu Sanjam kako sanjam da ne sanjam izložio u našoj Galeriji Događanja.
Događanje Crta za beskraj ima za cilj promociju i predstavljanje umjetnika mlađe i srednje generacije kroz medije performansa, izvedbi, akcija, izvedbenih situacija i instalacija, a teme koje vam mogu poslužiti za inspiraciju kreću se od:
- zatiranja povijesti
- nevidljive stvarnosti
- što sam ja primarno
- kao da sam u Svemiru
- što danas istražujemo
No, i sve drugo što vam se u sadašnjem trenutku čini dovoljno poticajno i vrijedno za performativno istraživanje.
Natječaj je otvoren do četvrtka, 10. rujna 2022., a selekciju do pet najboljih prijedloga za performanse, izvedbe ili akcije koje ćemo publici predstaviti u sklopu programa, će odabrati konceptualni umjetnik i performer Siniša Labrović u suradnji s timom Centra Knap. Osim kreativnih izazova u produkcijskom smislu vodimo se krilaticom manje je više.
Veselimo se vašim prijedlozima i idejama, koje možete slati na mail crtazabeskraj@gmail.com s naznakom Natječaj za program Crta za Beskraj.
Program je nastao uz podršku Ministarstva kulture i medija RH.



