GLAZBENI KNAP & Noć knjige
Integralne praizvedbe djela skladatelja Zorana Novačića
Koncertna dvorana
Darija Auguštan, sopran
Viktor Čižić, klavir
Ulaz je slobodan!
Drugi koncert ciklusa Glazbeni Knap u 2022. godini održat će mladi, iznimno nadareni hrvatski glazbenici, sopranistica Darija Auguštan i pijanist Viktor Čižić. Na programu su djela priznatog domaćeg skladatelja i dirigenta Zorana Novačića.
Izvedbom ciklusa pjesama za sopran i klavir Kap po kap, skladanim na stihove Vesne Parun, obilježit ćemo Dan hrvatske knjige, 22. travnja te se uključiti u programe 11. Noći knjige.
Program:
Franz Liszt: Sonetto 104 del Petrarca, S. 161, No. 5
Davorin Kempf: Mariposa de luz
Zoran Novačić: Životinje, ciklus za klavir solo (2016.) *praizvedba
I. Dupin
II. Medo pleše
III. Koncert žaba
IV. Tužni pačići
V. Zeko hop
VI. Ribice u akvariju
Zoran Novačić: Kap po kap, ciklus pjesama za sopran i klavir (2021.) *praizvedba
(stihovi: Vesna Parun)
I. Stepenice
II. Djevojčica
III. Tiha pjesma
IV. Da si blizu
V. Stablo
VI. Tuga za voćem
VII. Kasni sjaj
VIII. Posljednja pjesma
IX. Pred morem, kao pred smrću, nemam tajne
X. Nokturno
XI. Zlato
XII. Zagrijaj

- +Više o umjetnicima
- Više o umjetnicima:
Darija Auguštan (Zagreb, 1996.) diplomirala je solo pjevanje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Snježane Bujanović – Stanislav. Njezin lirski sopran odlikuje jako lijepa boja, tehnička izvrsnost i sonornost te je iznimno ugodan za slušatelja. U sklopu Muzičke akademije ostvaruje naslovne uloge u operama Lukava mala lisica L. Janaček, Cendrillon J. Massenet, Suor Angelica et autres soeurs, te Fiordiligi – Così fan tutte W. A. Mozart. Bez obzira na njezine godine, iza nje je već pozamašan niz glavnih uloga u operama i operetama različitih glazbenih stilova u gotovo svim hrvatskim opernim kućama: Prva dama – Čarobna frula W. A. Mozart, HNK Zagreb; Grofica Marica E. Kálmán, Komedija; Micaëla – Carmen G. Bizet, HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci; Sifare – Mitridate, Re di Ponto W. A. Mozart, Teatro Olimpico di Vicenza, IT; Euridika – Orfej i Euridika C. W. Gluck, HNK Zagreb; Pamina – Čarobna frula W. A. Mozart, HNK Ivana pl. Zajca i HNK Zagreb; Lauretta – Gianni Schicchi G. Puccini, HNK Ivana pl. Zajca. Uz to je već ostvarila i impresivne uspjehe na međunarodnim i državnim natjecanjima od kojih se izdvajaju 1. nagrade na: Hrvatskom natjecanju mladih glazbenih umjetnika Papandopulo; Mario Orlandoni, Italija; Concorso lirico Tullio Serafin, Italija; Mikuláš Schneider – Trnavský, Slovačka. Nastupa i solistički sa Zagrebačkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom HRT-a, te sa Zborom HRT-a – Hrvatska misa Borisa Papandopula s kojom nastupa na čak tri velika hrvatska festivala. Dobitnica je nagrade Mladi glazbenik 2021. godine koju dodjeljuje Zagrebačka filharmonija.
Viktor Čižić (Zagreb, 1996.) aktivno djeluje na svim frontama glazbene umjetnosti – od solističkih i komornih izvedbi do skladanja i improviziranja. Njegov solistički rad obilježavaju nastupi sa Zagrebačkom filharmonijom, Riječkim simfonijskim orkestrom, Zagrebačkim solistima i Tamburaškim orkestrom HRT–a. Solistički su mu recitali uvijek prošarani novom glazbom, vlastitim improvizacijama i skladbama domaćih autora. Sam je autor nekoliko prošle godine praizvedenih skladbi i aranžmana – za klavir solo, bariton i klavir, mesjanski kvartet, klavir solo uz pratnju tamburaškog orkestra te glazbe za kazališnu predstavu. Osim s ansamblima za suvremenu glazbu, surađuje i sa skladateljima te instrumentalistima i pjevačima – snimajući u više navrata za Hrvatski radio, nastupivši nekoliko puta na Tribini Darko Lukić kao umjetnički suradnik te sudjelujući na brojnim koncertnim gostovanjima, festivalima i drugim glazbenim događanjima u Hrvatskoj i inozemstvu. Završivši zagrebačku XV. gimnaziju i GŠ Vatroslav Lisinski (klasa Branke Fačini-Vrhovski) upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi red. prof. art. Dalibora Cikojevića. Zatim studira u klasi doc. art. Filipa Faka, diplomiravši klavir 2021. godine. Studirao je i na Konzervatoriju u Amsterdamu u klasi Franka van de Laara, učeći suvremenu glazbu kod Ralpha van Raata – u okviru studentske razmjene. Dobitnik je Diplome Darko Lukić i Nagrade Rotary kluba. Trenutno djeluje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kao umjetnički suradnik pijanist na Odsjeku za duhačke instrumente.
Zoran Novačić (Krapina, 1964.), dirigent i skladatelj, diplomirao je dirigiranje na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu u klasi Pavla Dešpalja kod kojeg pohađa i jednogodišnju specijalizaciju. Kao stipendist Fonda Lovro i Lilly Matačić usavršava se u Münchenu i Beču kod Berislava Klobučara. Djelovao je kao korepetitor i pomoćni dirigent u Operi HNK u Zagrebu te kao asistent i zborovođa Zbora HRT. Kao dirigent surađivao je s domaćim i inozemnim orkestrima, a redovito nastupa kao pratitelj vokalnih solista na glasoviru i orguljama. Dobitnik je Diplome Milka Trnina. Docent je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Član je Hrvatskog društva samostalnih umjetnika, Hrvatskog društva skladatelja i Hrvatskog društva glazbenih umjetnika.
Započinje sa skladanjem sredinom devedesetih , a sve svoje orkestralne skladbe priprema i dirigira sam. Svoje cikluse za glas i klavir i ostale vokalne skladbe sam prati na klaviru.
Od komornih skladbi napisao je, između ostalog, Divertimento za gudački kvartet (1999.), Zrinjski-varijacije za flautu, obou i glasovir (2004.), Rosni cvetek za puhački kvintet (2004.) te Svetomartinjski trio za glasovir, violinu i violončelo (2004.). Komična opera Tajna krapinskega kluča (2000.) je nakon praizvedbe doživjela niz uspješnih izvedbi u Zagrebačkom kazalištu Komedija. Sve izvedbe dirigira autor.
Od vokalno instrumentalnih skladbi dirigira Kajkavsku misu za sole, zbor i orkestar (2001.) i glazbeno-scensko prikazanje Kajkavski rekvijem za sole, zbor i orkestar (2006.). Potpisuje i sam prati na klaviru veći broj ciklusa sakralnih pjesama te solo pjesme na stihove I. Oreba: Jutro u Vela Luci (2003.), na stihove Dobriše Cesarića: Voćka poslije kiše (2004.), Tišina, (2005.) i Vjetru (2005.) te na stihove A.B. Šimića Svjetlost zvijezda (2012.).Oratorij Stabat mater (2006.) za dva sola i gudače praizveden je na Pasionskoj baštini 2009. i nagrađen od Skupštine Grada Zagreba. Na koncertu u Franjevačkoj crkvi u Zagrebu dirigira Uskrs stvorenja – Simfoniju svemira (2012.) za veliki simfonijski orkestar i Via crucis za gudači orkestar i tri vokalna solista.
2012. godine nastaju Tri crkvene skladbe za mješoviti zbor i gudače, a godinu poslije Simfonija sv. Franjo Asiški i Cantico di frate sole za veliki orkestar, zbor i soliste koje priprema i izvodi u crkvi sv. Katarine u Zagrebu 2015. godine.
2014. godine dovršava Leptire za obou, klarinet i fagot. Galaktički koncerti (2015.) obuhvaćaju: Orion, Koncert za fagot, gudače i harfu, Plejade, Koncert za obou, gudače i kristalne zdjele i Liru, Koncert za harfu i gudače. Autor ih praizvodi iste godine u HGZ-u u Zagrebu, a ponovno ih dirigira u HNK Ivan. pl. Zajc u Rijeci 2017. Sva tri solistička koncerta tiskao je HUOKU.
2016. piše Životinje – album malih klavirskih skladbi i dirigira Magnificat za dva glasa, zbor i orkestar u Beču i dvaput u Zagrebu.
Orhideje, kratka skladba za flautu i harfu i Izlazak mjeseca, ciklus 11 pjesama za sopran i klavir na stihove V. Parun nastaju 2018. Djela su snimljena i višestruko izvođena.
Koncert za kontrabas i gudački orkestar Zemlja, koncert za violu, gudače i harfu Zrak, koncert za violinu i komorni orkestar Voda i koncert za violončelo i komorni orkestar Vatra, zaokružuju cjelovečernji ciklus Četiri elementa (2018.).
Salve Regina, za sopran, alt i gudače i Sedam posljednjih Kristovih riječi na križu za gudački orkestar završeni su u travnju 2019. U drugoj polovici iste godine nastaju : Mimoza za flautu, fagot i klavir i Saturn, Koncert za rog i orkestar. 2021. Trio Jongen snima CD sa skladbom Čarobni vrt. Iste godine piše ciklus za glas i klavir Kap po kap.


