Arijana Gigliani Philipp, sopran
Ivan Batoš, klavir
Utorak, 14. 3. 2023. / 19:30
Koncertna dvorana
Ulaz je slobodan!
Na drugom koncertu ciklusa Glazbeni Knap u 2023. nastupit će sjajan duo istaknutih domaćih glazbenika, sopranistica Arijana Gigliani Philipp i pijanist Ivan Batoš. Umjetnici će izvesti zanimljiv i raznolik program sastavljen od djela N. Rimski-Korsakova, A. Skrjabina, B. Šipuša, D. Detonija, P. I. Čajkovskog, A. Ginastere, J. Hatzea.
Program
Nikolaj Rimski-Korsakov:
О чем в тиши ночей (U noćnoj tišini)
Не ветер вея с высоты (Vjetar puše sa visine)
Когда волнуется желтеющая нива (Kada se njišu požutjela polja žitarica)
Aleksandar Skrjabin:
Preludij op. 11 br 4 u e-molu
Preludij op. 11 br 14 u es-molu
Berislav Šipuš:
Tri pjesme na stihove Jure Kaštelana
Dubravko Detoni:
49 telegrama za klavir
Petar Iljić Čajkovski:
Нет только тот кто знал (Malo je onih koji su znali)
Ни слова друг мой (Niti jednog slova od tebe prijatelju moj)
То было раннею весной Op. 38 No. 2 (Bilo je to u rano proljeće)
Alberto Ginastera: Argentinski ples br. 2
Danza de la moza donosa (Ples ljupke djevojke)
Josip Hatze:
Suzi
Veče na škoju
Serenada
Više o umjetnicima
Arijana Gigliani Philipp je rođena u Sarajevu gdje je završila srednju glazbenu školu, odjel violine i solo pjevanja. Nakon završetka studija solo pjevanja na Muzičkoj Akademiji Sveučilišta u Zagrebu u klasi prof. Lidije Horvat Dunjko, nastavlja svoje usavršavanje kod renomiranog pedagoga i opernog prvaka Stojana Stojanova Gančeva.
U suradnji s pijanistom Ivanom Batošem redovito održava koncerte diljem Hrvatske kao i u inozemstvu (Austrija, Njemačka, Češka, Srbija, BiH i dr.).
Kao solistica nastupila je sa Zagrebačkim solistima, Sarajevskom filharmonijom, Orkestrom HNK Osijek, Simfonijskim orkestrom HRT-a, Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, Puhačkim orkestrom Hrvatske vojske, Tamburaškim orkestrom HRT-a, Kvartetom Rucner, Hrvatskim komornim orkestrom, Zagrebačkim komornim orkestrom itd.
Debitirala je u operi Ivana pl. Zajca ‘Nikola Šubić Zrinjski’ u ulozi Jelene u Narodnom kazalištu u Sarajevu te je s istom ulogom ostvarila gostovanja i izvrsne kritike u Bosni i Hercegovini.
U HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci nastupila je u operama ‘Macbeth’ (Dama) G. Verdija i ‘Seviljski brijač’ (Berta) G. Rossinija, dok je u HNK Osijek ostvarila nastupe u operama ‘Nikola Šubić Zrinjski’ (Jelena) I. pl. Zajca te gostovanja u operama van matične pozornice, u ‘Normi’ (Adalgisa) V. Bellinija i ‘Nabuccu’ (Abigaille) G. Verdija.
Surađivala je kao solistica s istaknutim dirigentima, kao što su V. Šutej, N. Bareza, J. Marić, N. Matošević, D. Vučić, F. Pavišić, M. Tutavac, O. Bomoštar, T. Fačini i dr.
U sezoni 2006./2007. djelovala je kao stalni gost Narodnog pozorišta Sarajevo. Godine 2008. dobitnica je prve nagrade i pobjednik je cjelokupnog međunarodnog natjecanja ‘Lazar Jovanović’ u Beogradu (Srbija). U ožujku 2010. godine dobitnica je još jedne prve nagrade na Međunarodnom natjecanju solo pjevača ‘Bruna Špiler’ u Herceg Novom (Crna Gora).
Od 2008. godine bavi se iznimno uspješno pedagoškim radom u srednjoj glazbenoj školi Zlatka Balokovića te sa svojim učenicima ostvaruje preko dvije stotine državnih i međunarodnih nagrada iz solo pjevanja i komorne glazbe. Uz koncertni, kazališni i pedagoški rad njeguje i ljubav prema komornoj glazbi djelujući kao član trija Solenza. Sastav je održao velik broj nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu, a nosač zvuka ‘Mozaik hrvatskih skladatelja’, koji su umjetnici snimili u izdanju izdavačke kuće Croatia records, bio je nominiran za diskografsku nagradu Porin.
Ivan Batoš je rođen u Splitu 1979. godine. Klavir je počeo svirati kod časne sestre Pavle Negovec pri dominikanskom samostanu u rodnom gradu. Prva učiteljica klavira vrlo mu je rano dala zadatak da korepetira dječji crkveni zbor i time mu potakla strast za umjetničkom suradnjom koja ga nije napustila do danas. Osnovnu i srednju glazbenu školu završio je u Splitu u klasi Ivane Oreb, a na Muzičkoj akademiji u Zagrebu je diplomirao 2002. (Đuro Tikvica) i magistrirao 2009. (Lovro Pogorelić).
Usavršavao se na seminarima svjetski poznatih pijanista i pedagoga: Anatolija Katza, Viktora Meržanova (Dubrovnik 1998.), Davida Livelya (Baden bei Wien 2001.), Arba Valdme (Köln 2002.), te na Warsaw Piano Workshop 2003. g.
Osnivač je komornog Trija GIG s kojim od 2006. g. redovito koncertira po cijeloj Hrvatskoj. Nastupio je na vodećim festivalima u Hrvatskoj (MBZ, Splitsko ljeto, Osor, VG brass festival, Tribina HDS Opatija) solistički i u ansamblima s domaćim i inozemnim instrumentalistima. U zagrebačkom Teatru &td sudjelovao je kao pijanist i voditelj ansambla u izvedbama komornog baleta Vodoinstalater G. Tudora i N. Manojlović. 2017. godine bio je gost predavač u klasi Arna Bornkampa na Konzervatoriju u Amsterdamu kao stipendist programa ERASMUS+. Dobitnik je većeg broja nagrada za svoju umjetničku djelatnost. Dugogodišnji je umjetnički suradnik Muzičke akademije u Zagrebu, a od siječnja 2022. docent je na Odjelu Glazbe i medija Sveučilišta Sjever u Varaždinu.
2019. godine nizom solističkih koncerata pod nazivom „Varijacije smijeha i zaborava“ popraćenih videoprojekcijama autora Domagoja Zovka obilježio je 90. godišnjicu rođenja Milana Kundere u više hrvatskih gradova. U studenom iste godine u duu s Gordanom Tudorom sudjelovao na Re:formers festu u Moskvi, festivalu suvremene glazbe, na kojem su u Velikoj dvorani Skrjabinovog muzeja izveli cjelovečernji recital sa skladbama hrvatskih skladatelja. U nemogućnosti održavanja koncerata uživo u razdoblju karantene 2020. godine, svoj doprinos 250. obljetnici Beethovenovog rođenja ostvario je izvedbom Varijacija na Diabellijevu temu kroz 33 dnevne objave na Facebooku na digitalnom klaviru iz svog dnevnog boravka.